Święte Triduum Paschalne czasem próby

 

Drodzy Parafianie

W najbliższym czasie przeżywać będziemy Wielki Tydzień naszego odkupienia. Tegoroczny Wielki Tydzień zapewne będzie inny i daj Boże jedyny w naszym życiu. Zaistniała sytuacja pandemii koronawirusa nie jest nikomu z nas obojętna. Bóg wszystkich, przez piąte przykazanie, zobowiązuje do dbałości o swoje zdrowie i życie. Kierując się troską o zdrowie i życie ludzi, Ks. Biskup Jan Kopiec wydał kolejny DEKRET określający nasze życie i praktyki religijne. Treść dekretu jest zamieszczona na naszej stronie parafialnej Zachęcam gorąco do zapoznania się z jego treścią. W oparciu o wspomniany dekret informuję, że nadal będą odprawiane zamówione Msze Św. jednak bez udziału ludu. Z tego powodu Ks. Biskup wdał kolejną dyspensę zwalniającą od udziału w niedzielnych i świątecznych Mszach Św. Nie będzie w naszej Parafii tradycyjnej przedświątecznej spowiedzi w konfesjonale. W tej sytuacji jedyną, nadzwyczajną drogą pozostaje zrobienie dobrego rachunku sumienia, wzbudzenie głębokiego żalu doskonałego za popełnione grzechy wypływającego z miłości do Boga oraz uczciwe, mocne postanowienie poprawy. Okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej trwa do Uroczystości Trójcy Św. Jeżeli warunki na to pozwolą, w późniejszym terminie będzie ogłoszony specjalny, dodatkowy termin do możliwości spowiedzi w konfesjonale. Od Niedzieli Palmowej wszystkie obrzędy Wielkiego Tygodnia będą sprawowane bez udziału ludu. Ze względu no fakt, iż wielu ludzi w Wielkim Tygodniu odwiedza groby swoich bliskich zmarłych wokół naszego kościoła a przy okazji odwiedza kościół, ze względu na przepis ograniczający do 5 liczbę ludzi zgromadzonych w jednym miejscu, kościół w czasie Triduum Paschalnego dla bezpieczeństwa ludzi będzie zamknięty. Zachęcam gorąco do udziału w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia przez telewizję, radio lub internet. Na stronie internetowej naszej Parafii jest zamieszczona informacja o takich możliwościach. Proponuję, aby w każdym domu przygotować specjalne miejsce w pokoju, w którym będzie gromadziła się rodzina uczestnicząc np. przez telewizję o w obrzędach. Wskazane by było, aby postawić na stole krzyż i świece /tak jak na kolędę/, zapalać świece na czas transmisji i w powadze uczestniczyć w Mszach i nabożeństwach transmitowanych przez telewizję. W Wielki Piątek można w gronie rodziny przeczytać opis męki Pańskiej z Ewangelii np. Ew. J 12.1 - 19.42. Nie zapominajmy o żarliwej modlitwie np. rodzinny Różaniec. Wszystkie postanowienia i zalecenia dotyczące naszej Diecezji, a więc i naszej Parafii są zawarte we wspomnianym DEKRECIE KS. Biskupa Jana Kopca. Dokument ten ma charakter zobowiązujący i jest zamieszczony między innymi na naszej stronie parafialnej.

Bez wątpienia wszyscy przeżywamy chwile trudnie, chwile próby naszej wiary. To nasza życiowa Droga Krzyżowa, droga strachu, nieraz bólu, lęku i niepewności a niejednokrotnie droga śmierci. Najbliższy czas pokaże nam osobiście kim jest dla mnie Chrystus. Trwajmy przy Nim w Wielki Czwartek wieczerniku. Idźmy za Chrystusem Drogą Krzyżową w Wielki Piątek. Oddajmy Zbawicielowi cześć w chwilach grobowej ciszy w Wielką Sobotę. Życzę wszystkim, aby w Niedzielę Zmartwychwstania strach, lęk i niepewność odeszły na dalekie miejsce. Niech w każdym z nas zmartwychwstanie Chrystus a nasze zawierzenie Chrystusowi będzie jeszcze większe. Nie gaśmy w naszych sercach wiary nadziei i miłości. Czymże jest koronawirus wobec zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. Niech ta prawda przywróci na nasze twarze uśmiech a w serca wleje radość i nadzieję. Życzę wszystkim Parafianom i Gościom, aby czas Świąt Wielkanocnych był mimo wszystko czasem szczęśliwym i radosnym.

                                                                                                                     Ks. Proboszcz

 

Kancelaria parafialna obsługuje petentów tylko drogą telefoniczną a sprawy szczególne np. pogrzeb przyjmowane będą po wcześniejszym umówieniu przez telefon. /nr telefonu do kancelarii - 34 3539337.

Please publish modules in offcanvas position.